očkování proti AUJESZKYHO CHOROBĚ

By

očkování proti AUJESZKYHO CHOROBĚ

Poradna – Vaše dotazyočkování proti AUJESZKYHO CHOROBĚ
dotaz před 10 roky

Dobrý den rád bych se zeptal na očkování proti AUJESZKYHO CHOROBĚ něco jsem si zde v komentářích přečetl zajímalo by mne zda je možné se se svím bavorským barvářem zůčastnit Vámi prováděného testu vakcíny jsem myslivec a v našich končinách se vyskytuje veké množství černé zvěře a nerad bych o pejska vinnou této choroby přišel a rád bych jakkoli svého pejska ochránil. Pokud by bylo možné se zůčastnit tak se chci zeptat zdali by bylo možné přes mého veterináře vzhledem k tomu že to do Č.Brodu mám poměrně dost daleko. Za odpověď vám předem velice děkuji\r\nS pozdravem J.Bartoš

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 10 roky

Dobrý den!

Vaše informace jsou značně zkreslené. Naše nemocnice se podílí na vývoji vakcíny proti Aujeszkyho chorobě, ale v současnosti je program zapojených zvířat do protilátkové odezvy již naplněn. Riziko při vakcinaci je stejné jako u jiných vakcinací inaktivovanými vakcínami, např. vakcínou proti vzteklině. A vzhledem k tomu, že se jedná o inaktivovanou vakcínu, tak rozhodně vakcína psy neohrožuje Aujeszkyho chorobou. V tomto smyslu se ukazuje vakcína naprosto bezpečná. Problematická je však dosud z hlediska účinnosti. Zdá se, že účinnost bude velmi ovlivněna způsobem průniku infekčního viru do těla. Jinak se jeví odolnost při případném pokousání psa např. infikovaným divokým prasetem, jinak při vdechnutí zaschlé krve ze zastřeleného kusu, a jinak při alimentární infekci čerstvé krve. Tento problém je v současné době zkoumán a výzkum bude jistě ještě měsíce trvat. Kdy bude vakcína připravena ke komerčnímu plošnému použití není ještě možné odhadnout. Práce postupují o něco pomaleji než bylo plánováno. A samozřejmě není možné vyloučit, že se objeví ještě další problémy. Chápu jistou netrpělivost chovatelské veřejnosti, zvláště ve vztahu k současné nákazové situaci v populaci divočáků, ale prokázaná 100% mortalita onemocnělých psů nedává možnost postupovat benevolentněji.

Budete-li mít další dotazy k Aujeszkyho chorobě, navšivte mě ve veterinární menocnici v Českém Brodě a já se vynasnažím Vám vše vysvětlit.