červené flíčky

By

červené flíčky

Poradna – Vaše dotazyčervené flíčky
dotaz před 9 roky

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu. Pejsek má už pár měsíců červené fleky po tělíčku. Má je tedy jen na dvou místech, tak kde se nejvíce potí. Je to pod packama u hrudníku, tedy v podpaží a pak v tříslech. Nijak mu to myslím nevadí, občas se tam podrbe, ale nijak zvlášť hodně ne. VET mi říkal, že je to potem. Otírám mu to tedy denně řepíkem a mažu to bepanthenkou. Ty fleky má pořád. Testy dělal jen na plísně a dopadly dobře. Prosím tedy myslíte si, že je to opravdu jen pocením? Nebo to může být třeba parazitem, bakterií, …? Mohu ještě poprosit, čím preventivně třeba koupat? Jakým vhodným šamponem? Moc Vám předem děkuji za radu, Andrea

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 9 roky

Dobrý den,

v uvedených místech se skutečně může jednat např. o bakteriální či kvasinkovou infekci. K potvrzení či vyloučení této dg. by bylo vhodně udělat cytologické vyšetření otiskového preparátu z uvedených změn. Na základě tohoto vyšetření pak stanovit adekvátní terapii. Uvádíte, že byť ne moc, tak si to přece jen pes sem tam podrbe. To může být příznakem již zmíněné bakteriální či kvasinkové infekce, ale také se může jednat o alergický problém. Nutno též vyloučit parazitární infekci.
Kvalitních medikovaných šamponů je na trhu celá řada. Použití medikovaných šamponů je vhodné u poměrně velkého množství dermatologických problémů. Tzn., zda volit antibakteriální, protikvasinkový či protisvědivý šampon se řídí právě nálezem při vyšetření psa. Těžko takto bez vyšetření poradit nějaký konkrétní druh (značku) šamponu.

S pozdravem
MVDr. Otakar Novák