Cushingův syndrom

ByRenata Nováková

Cushingův syndrom

Renata Nováková dotaz před 3 roky

Dobrý den,
u mého pejska ( 7 let, váha 10,5 kg, rasa neznámá – je to pejsek z útulku, dosud s ničím neléčený) byl nově diagnostikován Cushingův syndrom. Příznaky má cca 5 měsíců, postupně nabral a rychle ztratil srst. Poslední 2-3 měsíce se k tomu přidalo i hodě pití a močení. Ode dneška má nasazen Vetoryl 10mg 2x denně. Četla jsem o něm hodně, nic moc pozitivního. Poškozuje údajně játra a ledviny, je tedy vhodné přidat i nějaké doplňky stravy? Z moče má zvýšené hodnoty ALP 5,96, GGT 0,61 ( horní mez je 0,17), GPT 7,57 ( horní mez je 1). Játra ale u něj nikdo neřešil. Ani sonem bříška. Hodnota kortizolu před testem byla 155,7 nmol/l, po stimulaci  ( Synacthen 0,25/ml) hodnota 676,2 nmol/l. Doporučili byste jiný postup? Nechci pejskovi nic zanedbat a budu s ním jezdit kamkoliv. Klidně i k Vám na kliniku. Moc děkuji. Nováková Renata

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 3 roky

Dobrý den,
u Vašeho pejska byl diagnostikován hyperadrenokorticismus ( Cushingův syndrom), což je celkem závažné endokrinologické onemocnění. Na závažné onemocnění je potřeba účinných léčiv a všechna účinná léčiva mají nějaké ne úplně žádoucí účinky. Žádná účinná a současně zcela neškodná léčiva ve skutečnosti neexistují. Taková existují jen v reklamách. Vetoryl je standardní léčivo na CS a po pravdě napsáno, mnoho léků na CS neexistuje. Nevím co jste kde četla o Vetorylu, já Vám sem dám odkaz na výtah z registrarční dokumentace americké FDA :
Vetoryl – FDA prescribing information, side effects and uses (drugs.com)
Zalistujete-li v této poradně, jistě seznáte, že zásadně nedoporučuji nic na základě nějakých sepsaných laboratorních výsledků. Veškerá opatření, včetně dietetických, suplementačních , ba i chovatelských v nejširším slova smyslu je potřeba dělat s ohledem na klinický stav pacienta. A ten zná pouze ošetřující veterinární lékař. Samozřejmě, chcete-li konzultovat, nebo řešit problém u nás, je to možné. V takovém případě se prosím, objednejte na vyšetření k našemu endokrinologovi MVDr. Bláhovi, nejlépe telefonicky na tel. 321622460.
Zdraví
Ondřej Rychlík