Epilepsie u adoptovaných psů

ByJana

Epilepsie u adoptovaných psů

Poradna – Vaše dotazyKategorie dotazu: NeurologieEpilepsie u adoptovaných psů
Jana dotaz před 5 roky

Dobrý den, dne 25.1.2019 jsem si na žádost spolužáka k sobě do pěče vzala dvě mini yorkshirky (nemohli je u sebe mít protože má lovecké psy). Fenečky byly prý zachráněné od množitelky čemuž by odpovídal jejich stav – podvyživené,zablešené a vyděšené atp. Papíry mi slíbil dodat takže na návštěvu veterináře jsem čekala až je dodá. Vzhledem k tomu že holky rychle nabraly váhu a působily velmi šťastně.
Uplynulo pár týdnů a papíry nikde což bych přežila vzhledem k tomu že se zdály v pořádku ALE! V sobotu starší slečna měla něco jako epileptický záchvat a dnes ve 21:47 měla mladší slečna silný epileptický záchvat (vypadalo to jako grand-mal, tak jsem epileptik tak vím jak to probíhá). Něco jako výkřik/zavrčení, následný pád z gauče, tonicko-klonické křeče(prohnula se do podoby luku a třásla se), pěna od úst, rozšířené zorničky. Po odeznění záchvatu dezorientace – plazila se mi tu po zemi, pokálení, pomočení a pozvracení.
Moc prosím o pomoc. Nechci potopit spolužáka ale nechci ubližovat těm pejsánkům. Asi vypadám jako sketa že to řeším takhle ale nechci nikomu ublížit. Prosím co mám udělat jsem opravdu zoufalá. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 5 roky

Dobrý den,
podle Vašeho popisu se pravděpodobně opravdu jednalo o epileptický záchvat. Je však třeba vzít v úvahu, že i některá jiná onemocnění,např. jater, mohou mít příznaky epileptiformního záchvatu. Nepíšete jak dlouho záchvat trval. To je docela podstatné. A protože – jak sama jistě víte – záchvaty epilepsie působí vždy velmi dramaticky, je dobré změřit čas. Ve skutečnosti bývají mnohem kratší než by se odhadem zdálo. To učiňte v případě, že se záchvat bude opakovat. Následně je pak indikováno neurologické vyšetření, kde by se měla epilepsie potvrdit, nebo vyloučit, respektive určit jinou příčinu. Ačkoliv je epilepsie známa již několik tisíc let, léčit v pravém slova smyslu ji dodnes neumíme. Většinou se však daří pacienta medikovat tak, aby se záchvaty vůbec nevyskytovaly, nebo se aspoň jejich četnost výrazně snížila. 
Zdraví
Ondřej Rychlík