Hovawart_4 roky_Cronova choroba_ulcerozni kolitida

ByMartina Frýbertová

Hovawart_4 roky_Cronova choroba_ulcerozni kolitida

Poradna – Vaše dotazyKategorie dotazu: InternaHovawart_4 roky_Cronova choroba_ulcerozni kolitida
Martina Frýbertová dotaz před 5 roky

Dobrý den, obracíme se na Vás na doporučení s dotazem ohledně psa. Stáří: 4 roky,rasa: hovawart. Ve dvou letech diagnostikována ulcerozni kolitida s podezřením na Cronovu nemoc. Onemocnění doprovázeno zánětem žaludku,žaludečními vředy,zánětem střev. Léčba: dlouhodobě Ranisan 150 1/2 tbl.ráno,občas Venter,dlouhodobě denně ráno/večer Prednison 20 – 1/4 tbl. a 1/4 tbl., při snížení Prednisonu recidiva – nechutenství,průjem, zvracení. Okamžitě nasadíme atb.Duomox 250 a zvýšíme Prednison. Stav se rychle zlepší v řádu hodin.
Rádi bychom zjistili/konzultovali, zda je léčba správně nastavená a případně není ještě jiný zdravotní problém, např. hormonální.
Dále prosím o informaci, pokud bychom chtěli udělat rozbor krve na endokrinologii, jaký by byl postup.
Děkuji. Martina Frýbertová

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 5 roky

Dobrý den,
abychom si udělali názor na to, zda je léčba správně nastavena, museli bychom z pacienta vyšetřit. Popis potíží Vašeho psa spolu s reakcí na kortikoidy by dost pravděpodobně odpovídal onemocnění, které označujeme jako  IBD ( zkratka z angličtiny – Inflammatory Bowel Disease). S Crohnovou chorobou u lidí má toto onemocnění dost společného, zejména fakt, že se jedná o zánětlivé onemocnění střev. Nejčastěji  lymfocytoplazmocytární, ale také třeba granulomatósní a také  ne úplně jasnou etiologii. Hlavním klinickým příznakem bývá intermitentní nebo chronický průjem, často dost úporný. Základem terapie v naprosté většině případů bývá podávání kortikoidů ( ve vašem případě Prednison), v některých případech se však bez kortikoidů můžeme i obejít. Někdy stačí dietní opatření, jindy je lékem volby např. cyklosporin. Standardně se podávají i antibiotika a součástí terapie je také hypoalergenní dieta. V krevním séru při onemocnění IBD standardně zjišťujeme panhypoproteinémii. K druhému dotazu, chcete-li „udělat rozbor krve na endokrinologii“, je třeba vyšetřovat konkrétní žlázu s vnitřní sekrecí. Nebo chcete všechny? Postup je jednoduchý. Odebereme vzorek krve, ten zpracujeme a vyšetříme, případně vyšetření zajistíme v příslušné laboratoři.  Máte-li zájem řešit problém u nás, objednejte se.
S pozdravem
Ondřej Rychlík