Kotě průjem

ByMonika Růžičková

Kotě průjem

Monika Růžičková dotaz před 5 měsíců

Dobrý den,
moc prosím o radu. 5 měsíční kocourek má od začátku listopadu průjem. Do té doby měl stolici formovanou, bez patolog. příměsí, vzornou. Ze dne na den nastal průjem. Ihned jsme navštívili lékaře, dle jeho dg. „kotě se asi přežralo“ a na jeho pokyn podávali protiprůjmovou dietu, tzn. vařené kuře, rýži, mrkev. Přidávali jsem Smektu. Díky tomuto režimu byla stolice 1, půl v pořádku a zbytek kašovitá. Opět návštěva lékaře, rozhodl odebrat trus, což jme učinili. Ovšem zaslání do laboratoře trvalo 6 dní ( neměl svoz nebo byl st. svátek). Na radu lékaře jsme zkusili potravu pro maldigesci, výsledek byl vodnatý průjem s hlenem a krví. Lékař nato apl. ATB i.m. a již více jak týden podáváme Entizol p o. K tomu stále potiprůjmovou dietu a Smektu a nadále přetrvává kašovitá stolice. Výsledky mikrobilog. vyšetření ještě nemáme. A nejhorší je, že od tohoto pondělí začal mít průjem druhý 4 měsíční kocourek, který měl dříve nádhernou stolici. Nasadila jsem mu též Entizol, což mi lékař schválil. V průběhu listopadu byli oba kocouři odčervení, bez efektu. Jinak jsou kocouři hraví, chuť k jídlu mají, ale ….
Moc prosím o radu, popř. objednání ke gastroenterologovi. Jsme zoufalí, u veterináře zas a znova a žádný výsledek. Jsme z Prahy.
Děkuji moc
Monika Růžičková 
 

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 5 měsíců

Dobrý den,
Váš dotaz je trochu nad rámec této poradny. Nechci se pouštět do diskuse s přenesenými argumenty, to přináší obrovské zkreslení. Ovšem abych Vás zcela neodbyl, něco k popisovanému problému. Důvodů průjmu může být docela dost. V dotazu vůbec není informace o očkování, případně neočkovaní kotěte. Infekční panleukopenie je v současnosti snad nejběžnější příčinou závažných gastrointestinálních příznaků. Často pak navazují bakteriální komplikace, zhusta krvavé průjmy jsou způsobeny toxiny anaerobních bakterií, které vysporulují a pomnoží se v metanových kapsách ve střevech. A tam metronidazol pomůže. Vím, už takto to vypadá velmi komplikovaně, a ve skutečnosti to může být ještě mnohem komplikovanější. Tak něco praktického: Požádejte svého veterináře, aby Vás s pacientem poslal na diagnostiku. Určitě bude vědět o nějakém vhodném pracovišti. 
Zdraví
Ondřej Rychlík