nemocný divoký kocour

ByVendula Zmeškalová

nemocný divoký kocour

Vendula Zmeškalová dotaz před 1 měsíc

Dobrý den, na zahradě se nám občas objevoval, nyní už asi i usídlil, toulavý kocour.  je cca 5-6 let starý, absolutně nekontaktní, až donedávna na mě syčel.
Má už delší dobu problém s pohybem, typuji to na odražení autem, možná postřelení. Na pravou přední nohu napadá silně, ale jenom někdy, zadní nohy má asi také nějak poraněné. Občas chodí celkem normálně, hlavně když přede mnou utíká, ale občas se vleče jako v posledním tažení.
Kdyby se mi ho podařilo odchytit a přivézt, už mi celkem důvěřuje, protože ho krmím, dá se takové zvíře vůbec prohlédnout?  Netuším co udělá, když ho zavřu do přepravky. Asi jedině přispat. Určitě bude potřebovat rentgen, odčervit a asi i vykastrovat, protože všude stříká. A hlavně pokud by mu bylo možno nějak pomoci s těma nohama. Já mám dvě domácí kočky, které sice chodí ven, ale s tímto divokým kocourem se nekontaktují, ale tolerují se. Žere normálně, přes zimu jsem mu udělala na dvoře vyhřívanou polystyrénovou boudu, ale víc pro něj udělat neumím a je mi ho líto. Myslím, že byl jako kotě týraný.

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 1 měsíc

Dobrý den,
podle Vašeho podpisu se něco třeba udělat dá, ale určitě ne tak, jak je na našem pracovišti standardní. Sedovaný pacient, popřípadě byť jen obluzený, se nedá vyšetřit tak, jak by bylo potřebné. Fyziologické funkce se posoudit nedají. Samozřejmě můžeme udělat u uspaného pacienta nějaká vyšetření, určitě i RTG. Co však s tím? Je třeba myslet na návaznosti. Jsme nemocnice, před narkózou jsme zvyklí pacienty vyšetřovat, po probuzení následně ošetřovat. To vše je v popisovaném případu prakticky nemožné. A na distanční uspávání zařízení nejsme. Chcete-li postupovat správně, kontaktujte odchytovou službu. Ti jsou schopni kocoura odchytit, respektive na dálku uspat, případně i vykastrovat. Ovšem pohybové potíže pacienta asi nevyřeší. Nevím podle čeho usuzujete, že byl jako kotě týraný? Mně spíš přijde, že popisujete typického „outdooroveho“ kocoura, který žije de facto jako volně žijící zvíře, jen občas využije péči lidí, kteří ho třeba nakrmí, případně se dojde i pomazlit. Ovšem jen když sám chce. 
Zdraví
Ondřej Rychlík