Parazité u psa

ByVeronika Egersdorf

Parazité u psa

Veronika Egersdorf dotaz před 3 roky

Dobrý den,
Máme psa, který je pouze venku. Od včera jej však máme v domě kvůli očekávaným mrazům. Dnes jsem si na zahradě všimla jeho stolice, ktera byla plná bílých cca 0,5 cm dlouhych červíků. Psa jsme odcervili před půl rokem. Dnes dostal okamžitě tabletu.
Co mě trápí, že máme roční dítě, které lozi přes chodbu, kde pes spi. Taky ho ráno hladilo a dávalo mu pamlsek. 
Předpokládám, že k nákaze mohlo dojít. Jak a kdy to poznám? Na co dát pozor? Dá se testovat i dřív? Jak moc to může být pro dítě nebezpečí??Děkuji za odpověď
Veronika Egersdorf
 

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 3 roky

Dobrý den,
0,5 cm červíci, jsou-li takoví plošší, by mohly býti nejspíš tasemnice. V takovém případě se nemusíte obávat, na děti přenosné nejsou. Jedná se o tasemnici psí, jejíž mezihostitelé jsou blechy. Už z toho důvodu je zapotřebí kromě odčervení také odblešit. Jsou-li červíci oblí, může se jednat o nějaké strongylidy, nebo nejčastěji škrkavky. V některých ojedinělých případech byl přenos na dědi zaznamenán, ale opravdu nebezpečný je pro děti, které jsou z nějakých důvodů imunodeficitní. Larvičky škrkavek se spíš shodou nešťastných okolností mohou dostat do nějakého orgánu. Netahal bych dítě po nějakých vyšetřeních, samozřejmě můžete dát vyšetřit koprologicky stolici. V tom se však poraďte se svým pediatrem. Psa odčervujte častěji a doporučuji pravidelnou kontrolu vyšetřením vzorku stolice. 
Zdraví
Ondřej Rychlík