Problém termoregulace ??

By

Problém termoregulace ??

Poradna – Vaše dotazyProblém termoregulace ??
dotaz před 8 roky

Dobrý den, máme dvouletého RR, který má odmalička problémy s jakoukoli aktivitou, pokud venkovní teplota přesáhne cca 15st.C. Chtěla jsem se proto zeptat, zda existuje onemocnění, kdy pes při běžném pěkném počasí venku (ne v horku) není schopen rychlejšího pohybu, vypadá jak stoletý stařík, nejčastěji postává, odmítá se hnout, odmítá pamlsky – je utrpení s ním jít na procházku. Ještě jednou podotýkám, že se nejedná o žádné pařáky, dokonce ani přímé slunko nemusí svítit, do tohoto stavu se dostává opravdu již při relativně nízkých teplotách. Pes má tyto symptomy od štěňátka. RR je africké plemeno, měl by mít teplo rád. Zpočátku jsme si mysleli, že je prostě jen hodně líný, ale postupem času jsme s ním začali dělat různé aktivity – agility, coursing, plavání, různé typy zkoušek. Pes je dle výcvikářů výjimečný v inteligenci a je velmi obratný, v podstatě je v každé sportovní činnosti úspěšný. Pohybu si vyloženě užívá, hodně ho to baví. Ale bohužel, vše je omezeno jen na podzim až počátek jara. Jak se oteplí, už zbývá jen plavání… Nezávisle na sobě se tomu všude diví a tvrdí, že to opravdu není normální, že musí být nějak nemocný. V zimě úžasný, vitální a max. aktivní, na jaře \“mrtvý pes\“. \r\nTak bych to chtěla zkusit nějak řešit, ale v podstatě nevím, jaká vyšetření mám chtít. Co by mu vlastně mohlo být? Problémy se štítnou žlázou, se srdíčkem, špatná termoregulace??? Prosím o váš názor.\r\nDěkuji za odpověď. Katka\r\n

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 8 roky

Dobrý den,
žádnou konkrétní nozologickou jednotku, která by se projevovala pouze při teplotě nad 15 st. Celsia, neznám. Je však mnoho onemocnění, kde se v důsledku zmény venkovní teploty výrazně mění intenzita klinických příznaků. Typické jsou v tomto směru některé problémy kardiaků. Takže určitě doporučuji podrobné interní vyšetření s obzvlátním důrazem na vyšetření kardiologiické, včetně tzv. Holtera.
Zdraví
Ondřej Rychlík
P.S. RR je sice původem ( vyšlechtěn) v Africe, nicméně důležité je, v jakém biotopu žije ten který konkrétní pes. A mimochodem, minulý měsíc jsem navštívil Zimbabwe a byla tam rozhodně větší zima než zde v Česku.