sheltie výběr štěněte

ByPetra Doušová

sheltie výběr štěněte

Petra Doušová dotaz před 2 roky

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně výběru štěněte sheltie. Předběžně máme vybrané štěně na chovné stanici v Zásmukách(paní Vokřálová) T.č. jsou štěňátkům 2 týdny.
Porod proběhl císařským řezem. Narodilo se 7 štěňat, 3 z nich do týdne zemřeli pro údajnou porodní hypoxii – dle chovatelky pozdě provedený císařský řez. Byla údajně provedeno i vyšetření a nebyly zjištěny genetické vady u zemřelých štěňat. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné se k tomuto takto vyjádřit, jaká jsou případná rizika pro přeživší štěňata. Chovatelka chce do konce  týdne zálohu, tak bych ráda věděla trochu více.
Velice děkuji za odpověď.
Petra Doušová

1 odpovědí
Ondrej Rychlik Personál zodpovězeno před 2 roky

Dobrý den,
nejsem si jistý, zda tímto způsobem nedochází spíš k nedorozuměním „tichou poštou“. Hypoxie je souhrnný název pro nedostatek kyslíku v těle nebo jednotlivých tkáních. Termín hypoxie je nutné odlišit od hypoxemie, což je pak nedostatek kyslíku v arteriální krvi a je jakousi mírnější, či chroničtější formou hypoxie . Porodní hypoxie vzniká zpravidla již již prenatálně a pouze v mnohem menším počtem případů až po porodu. V případě úhynu se spíš jedná o asfyxii. Dojde-li k úhynu z důvodu porodní asfyxiie, bývá to zpravidla už při porodu, nebo velmi krátce po porodu. Jaká genetická vyšetření a jak byla provedena u uhynulých štěňat si netroufám odhadovat. Na to byste se měla majitelky zeptat. Osobně bych se do takového „obchodu“ nijak nehrnul, ale také je možné, že různým sémantickým posunem tlumočení kdo kdy co řekl se jedná o něco zcela jiného.
Zdraví
Ondřej Rychlík